Podcasty i filmy popularyzujące nauki socjologiczne – rozwój kanału Civitas on Air

Udostępnij strone

Projekt ma na celu promocję nauk socjologicznych oraz popularyzację badań naukowych prowadzonych przez badaczy i badaczki z Instytutu Socjologii im. Edmunda Wnuk-Lipińskiego w Collegium Civitas. W jego ramach zaplanowano stworzenie dwóch serii podcastów oraz cyklu filmów popularyzujących wiedzę z zakresu nauk społecznych. Naszym zamiarem jest stworzenie spójnej marki Civitas on Air jako źródła darmowej, ogólnodostępnej i rzetelnej wiedzy na tematy społeczne.

 

Podcast „Społeczeństwo łatwopalne”

Podcast prezentuje wyniki badań nad reakcją i postawami polskiego społeczeństwa wobec wojny w Ukrainie i uchodźców wojennych. Badania zostały zrealizowane w ramach wspólnego projektu członków Instytutu Socjologii im. Edmunda Wnuk-Lipińskiego „Zaangażowanie – neutralność – wrogość: polskie społeczeństwo wobec kryzysu uchodźczego i wojny rosyjsko-ukraińskiej [szczegóły].
Podcasty dostępne w serwisach: YouTube, Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, na naszej stronie internetowej oraz na platformie podcastowej TOK FM.


Lista odcinków:

  1. Dlaczego Polacy pomagali? Powody zaangażowania w pomoc Ukrainie [link]
  2. Społeczeństwo łatwopalne. Zryw pomocowy jako ruch społeczny [link]
  3. Wojna w Ukrainie a polskie imaginarium historyczne [link]

 

Filmy „To socjologiczne”

W serii filmów popularnonaukowych „To socjologiczne” socjolog i wykładowca Collegium Civitas, dr hab. Paweł Matuszewski, prof. CC opowiada o ciekawych zjawiskach społecznych i wyjaśnia mechanizmy ich działania, kontynuując działalność popularyzatorską podjętą na swoim autorskim kanale na YouTubie.

Filmy dostępne są w serwisie YouTube.

 

Lista odcinków:

  1. Czy ufać sondażom przedwyborczym? [link]
  2. Czy media społecznościowe polaryzują? [link]

 

 


Projekt „Podcasty i filmy popularyzujące nauki socjologiczne – rozwój kanału Civitas on Air” został dofinansowany ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II – Popularyzacja nauki”, nr umowy POPUL/SN/0091/2023/01.

NEWSLETTER

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).