O Polsce w świecie podczas 9. Światowego Kongresu PIASA

Udostępnij strone

19.06.2024

Na początku czerwca (7-9 czerwca 2024) gościliśmy 9. Światowy Kongres Studiów Polskich PIASA. Wydarzenie było współorganizowane przez Polski Instytut Nauk i Sztuk Ameryki (PIASA) oraz Collegium Civitas i zgromadziło ponad 200 osób z USA, Europy i Azji – naukowców z różnych dziedzin, którzy wzięli udział w ponad 50 panelach tematycznych. Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Dariusza Wieczorka.

Temat kongresu, „Polska w świecie”, był inspirowany ważnymi rocznicami w historii Polski, w tym wyborami czerwcowymi, przystąpieniem Polski do NATO i Unii Europejskiej. Wśród znamienitych gości znaleźli się Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Władysław Teofil Bartoszewski, który wygłosił wykład inauguracyjny „Polska w świecie”, Prezydent Warszawy, a jednocześnie nasz wykładowca dr Rafał Trzaskowski, Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Andrzej Szeptycki, Prezes PIASA prof. Robert Blobaum oraz Rektor Collegium Civitas dr hab. Stanisław Mocek, prof. CC.

W trakcie 3 dni kongresu podjęto szereg dyskusji w zakresie nauk społecznych, humanistycznych i ekonomicznych. Organizatorzy przygotowali 53 panele tematyczne obejmujące literaturę, sztukę, historię, nauki polityczne, stosunki międzynarodowe i bezpieczeństwo. Wśród panelistów znaleźli się członkowie kadry akademickiej Collegium Civitas, w tym prof. dr hab. Marek Cichocki, dr hab. Paweł Dobrowolski, prof. CC, dr Agnieszka Nitza-Makowska, dr Jens Boysen, prof. CC, dr Katarzyna Maniszewska, dr Paulina Piasecka, dr Monika Nowicka, dr Łukasz Tolak, dr Muhammad Kamran oraz Katarzyna Skiert-Andrzejuk.

Podczas wydarzenia, w Muzeum Historii Polski w Warszawie, odbyła się także ceremonia wręczenia nagród PIASA (informacja o laureatach), w której uczestniczył m.in. Dyrektor Muzeum Historii Polski, dr Robert Kostro. Dr Janusz Onyszkiewicz, były Minister Spraw Zagranicznych i jeden z architektów drogi Polski do NATO, wygłosił przemówienie zatytułowane „25 lat w NATO – rola Polski w społeczności transatlantyckiej”.

Kongresy odbywają się corocznie, naprzemiennie w USA i Polsce. W poprzednich latach PIASA była gospodarzem na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Gdańskim i Uniwersytecie w Białymstoku. Na zakończenie tegorocznego kongresu, organizowanego w Collegium Civitas, PIASA ogłosiła, że kongres w 2025 roku planowany jest na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku.

Więcej informacji o nagrodach PIASA można znaleźć na stronach www.civitas.edu.pl/en oraz www.piasa.org