Wraz z przyjęciem nowego Statutu na początku lutego, Senat Collegium Civitas powołał do życia nowy organ – Radę Naukową Dyscyplin. Zadania Rady koncentrować się będą obecnie przede wszystkim na obszarze działalności naukowej, prowadzonej w Uczelni, a także na nadawaniu stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinach nauki socjologiczne oraz nauki o polityce i administracji.
Członkami Rady Naukowej Dyscyplin na lata 2023–2027, zgodnie z zarządzeniem Rektora Collegium Civitas, zostali (w kolejności alfabetycznej):
- dr Mariusz Finkielsztein
- dr hab. Krzysztof Kasianiuk, prof. CC
- dr Kerry Longhurst
- dr Barbara Markowska-Marczak
- dr hab. Paweł Matuszewski, prof. CC
- dr hab. Joanna Mizielińska, prof. CC
- dr Agnieszka Nitza-Makowska
- dr hab. Natalya Ryabinska, prof. CC
- dr hab. Izabella Rylska – przewodnicząca Rady
- dr Marek Troszyński
- dr hab. Izabela Wagner, prof. CC
- dr Przemysław WItkowski
Do najważniejszych zadań Rady należeć będzie:
- Określanie planów rozwoju naukowego w dyscyplinach podlegających ewaluacji jakości działalności naukowej z uwzględnieniem strategii oraz polityki naukowej Collegium Civitas.
- Ocena działalności naukowej prowadzonej w Uczelni oraz sprawowanie nadzoru nad rozwojem naukowym naszych naukowców.
- Prowadzenie postępowań w sprawie nadawania stopni naukowych w ramach posiadanych przez Uczelnię uprawnień i wydawanie decyzji w sprawach nadawania tych stopni oraz powoływanie komisji doktorskich i habilitacyjnych.
- Organizowanie i rozstrzyganie wewnętrznych konkursów grantowych, w tym finansowanych z budżetu państwa ze środków na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego uczelni (tzw. PB).
- Opiniowanie programów studiów.
Kadencja Rady Naukowej Dyscyplin trwa 4 lata.