Religijne domeny infrastruktury i jej rola wśród Ormian i Azerbejdżan w Gruzji

Udostępnij strone

Kierowniczka projektu: dr hab. Anna Cieślewska, prof. CC

Po upadku Związku Sowieckiego, religijność w Gruzji uległa szybkiej transformacji, włączając w to budowę nowej infrastruktury i odbudowę miejsc o przeznaczeniu sakralnym i świeckim. Głównym celem niniejszego projektu jest zbadanie tego, jak dwie największe mniejszości w Gruzji – Ormianie i Azerbejdżanie – tworzą, wykorzystują i utrzymują infrastrukturę w kontekście religijnym, ale też świeckim, aby umocnić swoją pozycję w tym kraju. Z jednej strony obie grupy muszą zaakceptować swój mniejszościowy status; z drugiej jednak – ich wzajemnie relacje naznaczone są nieufnością, a czasami niechęcią wynikającą z przedłużającego się sporu o Górski Karabach. Niemniej jednak, infrastruktura może wspierać mniejszości w kontekście religii i działań społecznych. Zagadnienie to będzie rozpatrywane na różnych poziomach: relacji lokalnych, relacji z państwem gruzińskim i powiązań ponadnarodowych.

W ramach projektu planowane są badania terenowe w Gruzji. Dodatkowo zostanie zebrana dokumentacja wizualna w postaci fotografii oraz krótkich filmów video wykonywanych podczas rytuałów, spotkań, świąt itp. Analizie zostanie także poddana cyberprzestrzeń. Zaangażowane w badania osoby będą obserwować media społecznościowe i kanały komunikacji związane z Ormianami, Azerbejdżanami, islamem i Ormiańskim Kościołem Apostolskim w Gruzji.

Rezultatem projektu będzie kompleksowa analiza społecznej i politycznej roli infrastruktury Ormian i Azerbejdżan w Gruzji oraz wypracowanie ram teoretycznych. Wyniki projektu zostaną zaprezentowane w artykułach naukowych i wydaniu specjalnym czasopisma, złożonymi do czasopism o międzynarodowym zasięgu, a także podczas międzynarodowych konferencji.

Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach programu OPUS, nr umowy UMO-2023/51/B/HS1/01893.

NEWSLETTER

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).