Manager CSR. Zrównoważony rozwój i ESG

Udostępnij strone

W poprzednich latach w Collegium Civitas ten sam zespół ekspertów realizował studia podyplomowe pod nazwą „Manager CSR”.

Od roku 2022/2023 w programie studiów rozszerzone zostały zagadnienia z zakresu zrównoważonego rozwoju i ESG, a nowa nazwa kierunku oddaje te zmiany.
 

Poprosiliśmy studentów kierunku ‘Manager CSR’, aby w anonimowej ankiecie opowiedzieli nam o swoich przemyśleniach dotyczących VIII edycji studiów. Oto, co uczestnicy mówią o kierunku i czego się nauczyli. Więcej pod linkiem: https://www.csrinfo.org/co-mowia-studenci-o-viii-edycji-studiow-podyplomowych-manager-csr/
 

To był strzał w 10. Dzięki studiom mam wiedzę, narzędzia i kontakty, które mogę wykorzystywać w mojej pracy. Wiem też już na pewno, że CSR to moja droga zawodowa i będę się w niej dalej rozwijać.

 

Jeśli miałabym wybierać studia dotyczące CSR po raz drugi, wybrałabym właśnie te 🙂 Super prowadzący, super uczestnicy. Od koleżanek dowiedziałam się prawie tak samo dużo, co na zajęciach 🙂 Z radością czekałam na każdy zjazd i będzie mi brakowało i tych studiów, i tych ludzi.

 

WSZYSTKIE tematy poruszane podczas studiów były dla mnie ważne – od strategii, poprzez zagadnienia klimatyczne, wolontariat pracowniczy, aż po polityki korporacyjne i komunikację.

 

Najbardziej przydatne będą dla mnie case study, tj. przykłady omawiane lub prezentowane podczas wykładów, które bardzo wzbogacały zajęcia i pokazywały praktyczne podejście do rożnych tematów.

 

Bardzo podobały mi się warsztaty bezpośrednio związane z rolą managera, w małych grupach oraz goście, którzy przekazywali praktyczną wiedzę na przykładach codziennej praktyki.

 

Uczestnicy VII edycji o studiach

Absolwenci kierunku „Manager CSR” podzielili się opinią o tym, co było dla nich najbardziej wartościowe w studiach Manager CSR. Sprawdź, czego nauczyli się studenci VII edycji – więcej pod tym linkiem: https://www.csrinfo.org/czego-nauczyli-sie-studenci-vii-edycji-studiow-podyplomowych-manager-csr/
 

„Świadomość pracy CSR Managera, zakres pracy jaka go czeka, świadomość rozległości tematów, z którymi musi się zmierzyć CSR Manager, ale również szereg cennych informacji praktycznych dotyczących konkretnych tematów omawianym podczas studiów. Studia dały mi spojrzenie przekrojowe przez wiele branż w Polce i na świecie, które podejmują temat zrównoważonego rozwoju, pozwoliły zajrzeć i podpatrzeć dobre praktyki z zakresu CSR ale też uświadomiły mi kierunki w które CSR zmierza i jakie tematy obecnie podejmuje. Wiele bardzo cennych informacji.”

 

„Przede wszystkim mam teraz uporządkowaną wiedzę z zakresu CSR-u i w końcu składa mi się to wszystko w całość. Przed studiami coś tam wiedziałam, trochę tu, trochę tam, a teraz czuję, że wiem co z czym, co po kolei i jak za dane tematu/obszary się zabrać.”

 

„Dzięki świetnym wykładowcom można było poznać różne ważne aspekty CSR nie tylko teoretycznie, ale też wysłuchać opinii praktyków.”

 

„Najbardziej dziękuję za wspaniałych i kompetentnych Wykładowców – zarówno teoretyków jak i praktyków biznesu, możliwość poznania firm ,, od środka ” i zapraszanych Gości.”

 

„Podczas studiów nauczyłam się pewności siebie, sztuki prezentacji, prezentowania zgodnego z wyznaczonym czasem, otwartości na innych i współpracy w grupie.”

 

„To były najlepiej zainwestowane przeze mnie pieniądze, w ostatnim czasie :)”

 

Uczestnicy VI edycji o studiach

Absolwenci naszego kierunku podzielili się opinią o tym, co było dla nich najbardziej wartościowe w studiach Manager CSR. Sprawdź, czego nauczyli się studenci VI edycji – więcej pod tym linkiem: https://www.csrinfo.org/czego-nauczyli-sie-studenci-studiow-manager-csr/

Bardzo dziękuję, że stworzyliście takie studia, za możliwość poszerzenia wiedzy i spotkań z gronem ekspertów, których nie miałabym okazji poznać. Dziękuję również, że stanęliście na wysokości zadania i zorganizowaliście zajęcia w czasie pandemii.

 

Świetne studia, bardzo się cieszę, że się na nie zapisałam. Poznałam wartościowych ludzi, niewyobrażalnie poszerzyłam horyzonty i nabrałam perspektywy.

 

Zrozumiałam, że CSR jest bardzo szeroką dziedziną i czymś o wiele więcej niż tylko działaniami prospołecznymi i proekologicznymi. Dowiedziałam się zarówno w teorii i w praktyce jak budować profesjonalną strategię CSR, co sobie bardzo cenię. Poznałam różne branże – to ogromne bogactwo. Growing by sharing – tak określiłabym zajęcia z zapraszanymi gośćmi: niezwykle cenne doświadczenie. Mogłabym napisać o wiele więcej, ale może w jednym słowie: DZIĘKUJĘ! Bo nie sposób wymienić wszystkiego.

 

Studia bardzo otwierające głowę, a do tego super zorganizowane: świetna komunikacja, jasne informowanie o wszystkim, naprawdę ciekawe zjazdy, profesjonaliści jako goście. Dziękuję i będę polecać.

 

Uczestnicy V edycji o studiach

Aktywne, warsztatowe i zespołowe zajęcia z top przedstawicielami największych firm międzynarodowych, polskich, władz krajowych, samorządowych, organizacji społecznych, naukowych i mediów. Różnorodność, jakość i efektywność to wyróżnia te studia na rynku edukacyjnym. Polecam.

Nina Krystoń, Dyrektor CSR i Komunikacji Wewnętrznej Grupa Kopex Katowice

 

Dla mnie to był bardzo wartościowy rok. Te studia to nie tylko solidna dawka wiedzy na temat społecznej odpowiedzialności biznesu i zarządzania. To także możliwość czerpania z doświadczenia praktyków i poznawania od kuchni pracy managera CSR. Okazja do zdobycia cennych kontaktów, kurs otwartego myślenia i inspiracja. Studia prowadzone z pasji i tą pasją zarażające.

Magda Skrocka-Kołodziejska, Zastępca Dyrektora Fundacji „Maraton Warszawski”

 

{…) nacisk kładziony na zdobycie praktycznych umiejętności sprawiają, że na każdy zjazd czeka się z niecierpliwością. Niezwykle cennym doświadczeniem była dla mnie możliwość pracy nad II Zintegrowanym Raportem Zrównoważonego Rozwoju m.st. Warszawy, który współtworzyłam w ramach projektu rocznego. Ciekawe wykłady, angażujące warsztaty prowadzone przez specjalistów z wielu branż, inspirujący goście i praktyczne prace grupowe dają gwarancję, że absolwent tego kierunku jest w pełni przygotowany do objęcia funkcji Managera CSR.

Alicja Marcinek

 

Studia Manager CSR to nie tylko wiedza teoretyczna i mnóstwo praktyki, ale też moc inspiracji i motywacji do działania! Zajęcia prowadzone przez praktyków z różnych branż doskonale pozwalają zrozumieć CSR od podszewki. Te studia to świetny wybór dla każdego, kto chce mieć realny wpływ na kreowanie odpowiedzialnego biznesu.

Joanna Gajda

 

Kadra merytorycznie na wysokim poziomie, wykłady i ćwiczenia (większość!) na bazie praktyki i teorii, a nie samej teorii. Program innowacyjny i bardzo ciekawy. Zajęcia urozmaicane wizytami wielu gości – praktyków, dzięki czemu mogliśmy się wymieniać doświadczeniami i nauczyć się od nich różnych metod podejścia do kierunku CSR. Uczciwie polecam podjęcie studiów podyplomowych na kierunku Manager CSR w Collegium Civitas.

Marlena Banaś

 

Uczestnicy IV edycji o studiach

 • „Bardzo dziękuję za przekazaną wiedzę, pomoc, rzetelne prowadzenie zajęć oraz przyjazną atmosferę”
 • „Bardzo przyjazna atmosfera, bardzo dobry kontakt z prowadzącymi studia/zajęcia, wysoki poziom profesjonalizmu”
 • „Szkoda, że tak szybko się skończyło”
 • „Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w studiach, które stworzyliście. Dziękuję za praktyczne informacje, wiedzę, dzielenie się swoimi doświadczeniami i wspaniałą atmosferę”
 • „Dziękuję! To był bardzo dobry rok spotkań, studiów, nawiązywania nowych kontaktów; nie wiem czy CSR jest w 100% dla mnie, ale na pewno wiele elementów wykorzystam w swojej pracy zawodowej, ale też w zaangażowaniu społecznym i życiu osobistym ;)”
 • „Studia były dla mnie ogromną inspiracją; po wielu latach w komunikacji wiem – mam pewność – na jakie tory skierować swoje zawodowe życie. Mam pełne przekonanie, że działalność biznesowa oderwana od kwestii społecznych, środowiskowych, etycznych jest mało wiarygodna i wiem jak tego dowieść;)”
 • „Dziękuję, piękna przygoda z wiedzą i nauką; usystematyzowało mi to moje dotychczasowe umiejętności zawodowe, umiejscowiło moja wiedzę w ładzie korporacyjnym i otoczeniu społecznym”
 • „Cieszę się, że skończyłam te studia, super doświadczenie, które zmienia postrzeganie świata”
 • „Dziękuję Wam za to, iż poznawałam super ludzi podczas tych studiów!”
 • „Spotkałam fantastycznych ludzi – otwartych, mądrych, patrzących szerzej na świat”
 • „Studia bardzo mi się podobały, poziom merytoryczny był bardzo wysoki. Dużo można było się nauczyć. Bardzo ciekawi wykładowcy.”

 

Uczestnicy III edycji o studiach

 • „Przede wszystkim wiem co to jest CSR. Jestem świadoma jego ważności i misji dla otaczającego mnie środowiska. Odnoszę go jako pobożne życzenie idealistów, ale cieszę się, że są tacy wśród ludzi. Poznałam zasady, kierunki rozwoju, zwróciłam uwagę na rzeczywiste potrzeby.”
 • „Usystematyzowałam szczątkową wiedzę, pogłębiając i podpierając przepisami. Narzędzia do konkretnych rozwiązań. Pewności siebie, w tym co chcę robić, że to ma sens i wielu ludzi popiera takie podejście.”
 • „Utwierdziłam się w przekonaniu, że współpraca jest bardzo ważnym działaniem. Nauczyłam się jaka jest rola osoby odpowiedzialnej za CSR, jakie jest/może być jej miejsce w strukturze firmy.”
 • „Nauczyłam się tego, że czasem warto odpuścić. 😊 Dzięki studiom zaczęłam dużo czytać o zrównoważonym rozwoju i moja świadomość konsumenta bardzo wzrosła.”
 • „Poznałem obszar CSR, na świecie i w Polsce, nauczyłem się metodologii i umiejętności działania i raportowania.”
 • „Nauczyłam się, że CSR to nie tylko działania społeczne, ale całość funkcjonowania firmy, obejmująca wszystkie obszary jej aktywności.”
 • „Usystematyzowałam wiedzę dot. CSR, nauczyłam się zasad raportowania zgodnego z wytycznymi GRI oraz zasad budowania strategii CSR w organizacji.
 • „Szerokiej perspektywy, brania pod uwagę wielu aspektów i patrzenia na sprawy i CSR pod różnymi kątami. Jednocześnie ta rozległa perspektywa przełożyła się na konkretne narzędzia, które można wykorzystać. Poszerzyłam wiedzę o łańcuchu dostaw i środowisku, o których wiedziałam najmniej.”
 • „Co to jest, jak ugryźć CSR. CSR to nie tylko PR czy moda. Każdy z nas może zmienić „świat” poprzez CSR.”
 • „Nauczyłam się widzieć CSR, zrozumiałam co to jest i w którą stronę należy rozwijać biznes. Wiem też, że CSR to integrowalna część strategii biznesowej, bez której nie ma nas ani przyszłości naszych pokoleń.”
 • „Poza kwestiami CSR, tworzeniem raportu CSR, odnalazłam w rozmowach z zaproszonymi gośćmi, ale i uczestnikami rozwiązania, które będę próbować wykorzystać na co dzień w pracy z zespołem. Podejście do ludzi oczekiwania ich, jak rozmawiać, od tej strony również studia poszerzają perspektywę.”
 • „Zrozumienia CSR wystarczająco dobrze by mieć poczucie, że wybrałam dobry zawód i uzupełniłam swoje kwalifikacje.”
 • „Podobało mi się zaangażowanie wielu praktyków na co dzień zajmujących się CSR w dużych firmach i oparcie programu studiów na konkretnych przykładach z życia.”
 • „Przyjazna, rodzinna atmosfera. Po prostu dobrze się czułam uczestnicząc w zjazdach. Dużo praktyki i konkretnych przykładów – bardzo cenne.”
 • „Studia inspirują i poszerzają spojrzenie, dają duży bagaż dobrych praktyk i wiedzy przydatnych w pracy. Gratuluję pomysłu i energii! Tak trzymać! 😊 Będę polecać innym te studia.”
 • „Jestem bardzo zadowolona ze studiów i zdecydowanie podjęłabym decyzje o udziale w nich raz jeszcze!”
 • „Trzymajcie tak wysoki poziom!”

 

Uczestnicy II edycji o studiach

 • „Studia spełniły moje oczekiwania. Dowiedziałam się co to jest CSR, jakie są jego drogi, meandry… Wiedza, która została nam podana dotyczyła wielu zagadnień i tematów różnorodnych. Ważne było dla mnie zaangażowanie prowadzących. Na żadnych ze zjazdów nie miałam poczucia nudy i bezcelowości siedzenia w jednym miejscu kiedy na zewnątrz świeciło słońce. Zdaję sobie sprawę, że teraz po zakończeniu to ode mnie zależy jak tą wiedzę wykorzystam i tu się pojawiają schody. Ale może metoda małych kroczków pomoże?”
 • „Jak myśleć o CSR w firmie, jak planować projekty CSR, jak je wdrażać. Generalnie studia były inspirujące. Wartością dodaną były zdecydowanie osoby, które tu spotkałam. Oprócz wiedzy o CSR bardzo wiele informacji mogłam odnieść do siebie jako menedżer i swoich kompetencji. W ciągu roku przyszły mi do głowy nowe, kreatywne pomysły. Tak więc było bardzo open-minded.”
 • „Uzyskanie, usystematyzowanie wiedzy z obszaru CSR, poznanie osób zaangażowanych w CSR, wizyty osób budujących strategie w innych firmach, ciekawe zadania, nauka mapowania interesariuszy, ciekawy tryb studiów.”
 • „Nawiązanie znajomości, miejsca gdzie mogę dotrzeć do potrzebnych materiałów, dowiedzenie się czym jest CSR.”
 • „Najcenniejszym elementem były spotkania z gośćmi, którzy byli doświadczonymi osobami w dziedzinie CSR. Jestem również zadowolona, iż nie było nudy na studiach, na zajęcia przychodziłam chętnie. Najbardziej wartościowe było szerokie spojrzenie czym jest CSR, zajęcia były dla mnie „ogólnorozwojowe” i nie wiem jak dokładnie zrobić raport, ale wiem gdzie szukać takich informacji.”
 • „Studia dały mi możliwość spojrzenia na obszar CSR kompleksowo, pozwoliły dotknąć wielu obszarów i zagadnień jakie składają się na pełne podejście do tematu. Spojrzenie na różne kompetencje które mam, których mi brakuje, a które są niezbędne do wdrażania CSR w firmie. Ważnym atutem studiów jest wejście w świat CSR w Polsce, wspólne konferencje, spotkania i wizyty gości nadały „twarzy” CSRowi. Poznałam wiele ciekawych ludzi dzięki tym studiom.”
 • „Inspirujący goście, ważne tematy, przystępny sposób przekazywania wiedzy, forum wymiany idei i przekazywania dobrych przykładów, wymiana kontaktów, praktyczne informacje, goście, narzędzia, spojrzenie na temat z różnych stron, perspektyw itp., wsparcie, pomoc w razie wątpliwości itd., profesjonalne prowadzenie zajęć, zarządzanie procesem i grupą.”
 • „Usystematyzowanie/uporządkowanie wiedzy, wymiana doświadczeń/różni goście i ich praktyki, temat ryzyk i zarządzania nimi.”
 • „Usystematyzowanie zakresu (merytorycznego) tematów związanych z wymaganiami, aby być menedżerem CSR; poznanie tego zakresu poprzez spotkania z ciekawymi osobami czy fachowcami, którzy mają sukces i doświadczenia w tej dziedzinie/zawodzie; możliwość wymiany doświadczeń i praktyczne podejście do tematów”
 • „Najbardziej przydatne dla mnie były zajęcia z prelegentami, którzy opowiadali o CSR w praktyce. Fascynujące były też zajęcia z p. Z Gajewskim i p. T Gasińskim – podczas zajęć było bardzo dużo przykładów z życia. Bardzo ciekawe było na zajęciach z J. Kacprzak. Warsztaty były super.”
 • „Wiedza i zaangażowanie Ewy i Liliany. Bardzo cenne były wszystkie zajęcia, na których były warsztaty.”

 

Uczestnicy I edycji o studiach

 • „Poleciłabym te studia, bo są kompleksowe, skupiają się na wszystkich obszarach CSR łącznie z podejściem managerskim, podają przykłady z polskiego rynku – przydatne, przekazują wiedzę w sposób prosty, przejrzysty, bazują na komunikacji i praktyce(warsztatach w grupach) a nie na książkach i egzaminach i do tego jest fajna atmosfera.”
 • „Przemyślany program, duży akcent na część warsztatową, ciekawi goście, angażujący sposób prowadzenia zajęć.”
 • „Spojrzenie na temat z szerokiej perspektywy! Wgląd w praktyczne działanie różnych organizacji.”
 • „Myślę, że przede wszystkim wyróżnia je profesjonalna kadra, dobór wykładowców- osób mających do czynienia z CSR na co dzień, a nie są to profesorowie, którzy o CSR czytali tylko w książkach. Ja bardzo cenię sobie spotkania z zaproszonymi gośćmi, to ważne aby uczyć się od praktyków, którym można zadać wszystkie nurtujące pytania”.
 • „Mimo ponad 100 godzinnego tygodnia pracy – z przyjemnością spędzam czas na tych zajęciach w weekendy – bo warto przyjść i posłuchać”
 • „Profesjonalizm, praktyczne studia, teoria przekazana przez praktyków z dużym doświadczeniem, ciekawi goście, świetnie wykorzystany czas, dobrze skonstruowany program.”
 • „Są niezwykle praktyczne, dają nie tylko merytoryczną wiedzę ale i możliwość czerpania z doświadczenia innych osób i kontakty.”
 • „Są uniwersalne – zarządzanie, myślenie strategiczne, komunikacja oparta o budowanie relacji, zarządzanie ryzykiem. Dzięki programowi studia są dużą wartością nawet jeżeli w przyszłości ktoś nie będzie zajmował się zawodowo bezpośrednio kwestiami CSR.”
 • „Duży walor praktyczny, ciekawi goście; – zaangażowanie prowadzących.”
 • „Zajęcia zmuszają do refleksji i poszerzenia horyzontów.”