Centrum Dyplomacji i Negocjacji (CDN) Collegium Civitas powstało w odpowiedzi na rosnącą nieprzewidywalność otoczenia międzynarodowego i zmieniającą się architekturę bezpieczeństwa i relacji międzynarodowych. Odpowiada na potrzebę analizy nowych płaszczyzn sporów między państwami i wspierania wzmożonych działań dyplomatycznych z nimi związanych.
Centrum realizuje swoje cele, prowadząc działalność ekspercką, analityczną, edukacyjną oraz opiniotwórczą. Jest również miejscem debaty pomiędzy ekspertami, urzędnikami i liderami organizacji pozarządowych, a także integruje społeczność liderów i ekspertów pracujących w obszarze polityki międzynarodowej. Zajmuje się także prognozowaniem i modelowaniem wielostronnych negocjacji w kluczowych obszarach spraw międzynarodowych.
Działania CDN mają na celu integrację społeczności liderów i ekspertów pracujących w obszarze polityki międzynarodowej oraz promowanie rozszerzenie NATO i EU, jako fundamentów bezpieczeństwa w Europie. W podejmowanych inicjatywach, Centrum kieruje się fundamentalnymi wartościami poszanowania wolności, prawa międzynarodowego, w szczególności praw człowieka oraz dążenia do pokojowych relacji w środowisku międzynarodowym.
Dyrektorem Centrum Dyplomacji i Negocjacji jest Pan Marcin Bużański.
Centrum opiera swoją działalność na 4 inicjatywach:
- modelowania i analizy procesów negocjacji międzynarodowych,
- analizy konfliktów międzynarodowych,
- reformowania instytucji międzynarodowych,
- budowania światowej sieci liderów i ekspertów.
Główne cele Centrum będą wdrażane poprzez następujące działania:
- Analizowanie dynamiki konfliktów międzynarodowych i wypracowywanie rekomendacji odpowiedzi na kryzysy.
- Modelowanie wielostronnych procesów negocjacji międzynarodowych.
- Prowadzenie w Polsce i na poziomie międzynarodowym działalności analitycznej, publicystycznej, edukacyjnej – oferując usługi i wsparcie podmiotom krajowym i międzynarodowym.
- Prognozowanie relacji międzynarodowych, forecasting i budowanie scenariuszy.
- Wspieranie dialogu na rzecz dostosowania polityk publicznych do głównych współczesnych wyzwań w relacjach międzynarodowych i odpowiedzi na kryzysy i konflikty.
- Budowanie pozycji Polski i wspieranie ekspertów w rozwijaniu karier w kluczowych instytucjach międzynarodowych na świecie.