„From studies to practice – program stażowy Collegium Civitas”

Udostępnij strone


Dotychczas studenci odbyli 15 staży i po ukończeniu stażu 4 z nich otrzymało bardzo atrakcyjną propozycję pracy w firmie, w której odbywał się staż.

Opinie stażystów o stażach:

Program stażowy „From studies to practice” to super inicjatywa dla osób bez doświadczenia zawodowego, ale za to ambitnych i pracowitych. Daje szansę „pokazania się” pracodawcy i udowodnienia, że wiedza teoretyczna i zaangażowanie mogą być podstawą do zatrudnienia. Dzięki temu programowi mogłam odbyć staż zgodny z ukończonymi studiami i  specjalnością. Taka forma budowania swojego CV na pewno jest godna polecenia, bo umożliwia młodym ludziom wejście na rynek pracy. Collegium Civitas bardzo zaangażowało się w ten projekt, byli na każdym kroku pomocni. Wybór pracodawcy, czyli Gazety Wyborczej również był strzałem w dziesiątkę. Zdobytą wiedzę na studiach mogłam wykorzystać podczas zadań praktycznych. Poznałam wiele ciekawych osób, nauczyłam się czym są media społecznościowe i jaką rolę odgrywają w budowaniu relacji z czytelnikami. Dzięki temu programowi wiem, jaką ścieżkę zawodową wybrać w przyszłości.
Stażystka Patrycja Jachowicz (staż w Gazecie Wyborczej)

Staż z programu „From studies to practice” pozwolił mi odbyć niezwykle ciekawe praktyki w dużej korporacji mediowej, jaką jest ZPR Media. Stanowisko jakie objęłam, znajdowało się w dziale promocji radia WAWA, którego zadania były tożsame z tym, czego uczyłam się na studiach. Nie tylko wzbogaciłam swoją wiedzę w dziedzinie marketingu mediowego, ale też nauczyłam się praktycznej części tego zawodu. Staż ten pozwolił mi na rozwój osobisty oraz zabezpieczenie finansowe na ten czas. Po trzech miesiącach stażu w ZPR media zostało mi zaproponowane pozostanie na objętym stanowisku i kontynuowanie pracy, co było świetnym zakończeniem programu.
Stażystka Aneta Tomczyk (staż w Grupie ZPR Media)

Wszystko zaczęło się pod koniec września. Jako świeżo upieczona absolwentka studiów magisterskich na Collegium Civitas stanęłam przed ważnym zadaniem, mianowicie przed odpowiedzeniem sobie na pytanie „Co dalej?”. Wtedy jeszcze nie spodziewałam się, że odpowiedzią będzie… Irlandia!
Cały proces rekrutacyjny do programu „From studies to practice” przebiegł niesamowicie sprawnie i zanim się obejrzałam zostałam stażystką w fundacji o wdzięcznej nazwie „Bardzo Ładnie”, działającej w Galway, miasteczku na zachodzie Irlandii. Fundacja za swój główny cel stawia sobie promocję polskiej kultury, tradycji i sztuki wśród irlandzkich odbiorców.
16 października o świcie, zaopatrzona w trzy duże walizki wyruszyłam z lotniska w Gdańsku na, jak się później miało okazać, jedną z najwspanialszych przygód mojego życia.
Mój dwumiesięczny pobyt w Irlandii to czas, który pozwolił mi się rozwinąć zarówno zawodowo, jak i prywatnie. Poza doskonaleniem języka angielskiego, poznałam specyfikę pracy w organizacji pozarządowej, jaką jest fundacja. Oprócz obowiązków biurowych, miałam okazję uczestniczyć
w organizacji obchodów Dnia Niepodległości. Osoby, z którymi miałam szczęście i zaszczyt pracować i spędzać czas, ochoczo wprowadziły mnie w tajniki pracy w tym, jakże nowym dla mnie środowisku. Ponadto, Irlandia to wyjątkowy kraj, pełen zapierających dech klifów, dobrego jedzenia (jak na przykład przepyszna zupa rybna chowder), cudownej muzyki na żywo, wspaniałych i życzliwych ludzi oraz oczywiście wybornego, rzadko spotykanego w Polsce ciemnego piwa, Guinness!
Po powrocie, śmiało mogę utożsamiać się ze słowami jednej z piosenek toruńskiego zespołu Kobranocka: „Kocham Cię, jak Irlandię”.
Stażystka Aleksandra Michalska (staż w Fundacji Bardzo Ładnie – w Irlandii)

Opinie pracodawców o stażystach:

Pan Dominik Owczarek, kierownik programu Społeczeństwo i Demokracja Instytutu Spraw Publicznych, opiekun stażysty:

Program stażowy oferowany przez Collegium Civitas jest propozycją wyjątkową na polskim rynku pracy. Jako jeden z niewielu zapewnia stabilne finansowanie na poziomie adekwatnym do wykonywanych obowiązków stażystów, przez co wychodzi naprzeciw jednemu z głównych problemów osób młodych w starcie zawodowym – jakim są bezpłatne i niekończące się staże. Program obejmuje nie tylko biznes, ale także organizacje pozarządowe i think-tanki, dzięki czemu studenci o profilu społecznym i humanistycznym mają szansę realizować swoje pasje. Określony czas stażu i zdefiniowane obowiązki sprawiają, że program nabiera kształtu i jest efektywną formą zdobywania praktycznego doświadczenia zawodowego.

Oleg, który wziął udział w programie stażowym, był zaangażowany w nasze główne działania  – współorganizował debaty publiczne, wspierał zbieranie i analizę materiału badawczego i uczestniczył w dyskusjach koncepcyjnych. Wspierał analityków i koordynatorów w codziennej pracy badawczej i organizacyjnej. Dzięki zdolności krytycznego myślenia i kreatywnego rozwiązywania problemów miał szansę wpływać na kształt debaty publicznej w Polsce.

Pani Agnieszka Łada, kierowniczka Programu Europejskiego w Instytucie Spraw Publicznych , opiekunka stażystki.

„Staż w Instytucie Spraw Publicznych to okazja poznania pracy analityków i koordynatorów. Stażysta asystuje im w codziennej pracy. A jest ona bardzo różnorodna i opiera się na realizowaniu konkretnych projektów, dotyczących wielu tematów. Mogła się o tym przekonać Anna, która uczestniczyła w przygotowaniu i realizacji wizyty studyjnej analityków z Ukrainy, robiła desk research na tematy polityki wschodniej, migracyjnej i europejskiej oraz wspierała organizację debat i okrągłych stołów. Anna mogła także poznać pracę „think tanku” od kuchni – wspólnie przygotowywać wnioski o granty, sprawozdania z realizacji działań oraz brać udział w burzach mózgów, na temat przyszłych projektów.